Prize Winners 2010

The examiners have recommended the following awards:

Prizes for Part II based on examination results:

  • Maurice Lubbock Prize for best performance in the Honour School of ENG
    Zeng Wang, (St John's College)
  • Maurice Lubbock Prize for best performance in the Honour School of EEM
    Maximilian Leeb, (Keble College)
  • Maurice Lubbock Prize for the best performance in the Honour School of ECS
    Arvinda Atukorala, (Balliol College)
  • Edgell Sheppee Prize for excellent performance in Engineering Science
    Benjamin Kirollos, (University College)
  • Institution of Civil Engineers Student Prize for best performance in Civil Engineering
    Meng Wan, (St Anne's College)
  • Institution of Chemical Engineers Prize & the Lonza Biologics Prize for the best final year performance in Chemical Engineering
    Haani Paienjton Jr, (St Catherine's College)
  • BP Prize for best performance in Chemical Engineering
    David Hanbury, (St John's College)
  • Institution of Engineering & Technology (IET) Prize for outstanding academic achievement & the Oxford Instruments Prize
    James Nutton, (Lincoln College)
  • Institution of Mechanical Engineers Frederic Barnes Waldron 'Best Student' Award
    Anton Hunt, (Christ Church)
  • Institution of Mechanical Engineers Best Student Certificate
    Richard Gowland, (Christ Church)
  • The Cornhill Prize for best performance in Biomedical Engineering
    Nathan Bennett, (Keble College)

Coursework and Project Prizes:

  • Edgell Sheppee Prize for best performance in an Engineering Part II Project by an EEM candidate
    Luise Birgelen, (St Hilda's College)
  • Motz Prize for Best Project in Electrical Engineering
    James Nutton, (Lincoln College)
  • Jacobs Prize for best Part II Project in Civil Engineering
    Benjamin Harland, (New College)
  • Institution of Mechanical Engineers Project Prize
    Benjamin Kirollos, (University College)
  • Institution of Mechanical Engineers Best Project Certificate
    Stephen Liu, (Somerville College)
  • The Cornhill Prize for a outstanding final-year project in Biomedical Engineering
    Junaid Mohammad, (Lady Margaret Hall)
  • HMGCC Part II Project Prize in Information Engineering
    Toby Miller, (Keble College)
  • The Rohde & Schwarz Prize in high frequency test and measurement for best Part II project
    Haani Paienjton Jr, (St Catherine's College)
  • The Worshipful Company of Scientific Instrument Makers Part II Project Prize
    Edward Jackson, (Magdalen College)
  • Pilkington Prize for best performance in a Management Part II Project
    Maximillian Leeb, (Keble College)

Prizes for Part I or Part II

  • Ronald Victor Jansen Prize for best project in Electronic Communications
    Rikki Gorman, (Oriel College)

Prizes for Part I

  • Edgell Sheppee Prize for Laboratory or Drawing Office work in the Department of Engineering Science
    Kirsty McNaught, (Lady Margaret Hall)
  • Gibbs Prize for best Chemical Engineering Part I Project:
    Benjamin Anderson, (Christ Church)
    Mark Baker, (St Edmund Hall)
    Matthew Betney, (Lady Margaret Hall)
    Peter Daunton, (Wadham College)
  • BP Prize for best Chemical engineering Part I Project:
    Samuel Fishwick, (Keble College)
    Jack Gilbert, (Balliol College)
    James Hopkins, (Christ Church)
    Frederica Nocera, (University College)
    Keong Yuan Yeoh, (Somerville College)

Prelims 2010, Prize Winners

  • Crown Packaging UK plc Prize for best performance in the preliminary examination:
    Jian Min Sim, (St Edmund Hall)
  • Shell Prizes for outstanding performance in the preliminary examination:
    Patrick Georges Thill, (New College)
    Maurus Luca Wuethrich, (Pembroke College)
    Eliot John Clark, (Wadham College)

MSc in Biomedical Engineering, 2010 Prize Winners

  • The Cornhill Prize for best individual project in the MSc in Biomedical Engineering:
    Nikolas Weissmueller, (Trinity College)
  • The Cornhill Prize for best performance in the MSc in Biomedical Engineering:
    John McAnearney, (Magdalen College)
    Moeed Haq, (Pembroke College)